JA SOCCOM

1st August 10 JA Template

Nedelja, 07 12th

Last update09:33:18 AM

JA Slideshow Module

Novosti

Pismo dr. Danilo TÜRKU,predsedniku RS

Spoštovani Predsednik in Vrhovni poveljnik SV,

Globoko obžalujemo, da smo bili prisiljeni v pisanje tega pisma, toda menimo, da je ravnanje nekaterih samooklicanih sindikalistov in njihovih simpatizerjev ter botrov, ki deklarirajo zastopanje sindikalnih interesov vojakov, katerih vrhovni poveljnik ste, krepko prestopilo meje sindikalnega delovanja in je načelo enotnost in moralo vojakov ter zasejalo dvom v kompetentnost poveljniške strukture SV in vodstva MORS.

Še zdaleč jim ne oporekamo tistih aktivnosti, ki so v svojem bistvu iskrene in dobronamerne ter usmerjene v reševanje vprašanj, povezanih s socialnim položajem in delovnopravnim statusom uniformiranih pripadnikov SV. Toda žal, tako kot smo to že v preteklosti javno izpostavili, taisti samooklicani sindikalisti pozabljajo na civilne osebe, ki v trenutni organiziranosti obrambnega sistema poleg podčastniškega kadra predstavljajo hrbtenico SV. Očitno se ne zavedajo, da bi bili brez teh civilnih oseb vojaki brez tehnično brezhibnih pušk, vozil in tudi lačni ter na pol oblečeni.

Hkrati si samooklicani sindikalisti vehementno jemljejo pravico javno kritizirati organizacijske in kadrovske spremembe ter se sklicevati na, iz konteksta iztrgane dele, strateško usmerjevalnih in doktrinarnih dokumentov. Pri tem z lahkoto pozabljajo, da so tudi sami del tega sistema in se vedejo, kot da imajo legitimno pravico do oblikovanja zametkov »MSNZ 2«. Prav tako pozabljajo, da hierarhija temeljnih usmerjevalnih in doktrinarnih ter razvojnih dokumentov zagotavlja vizijo in cilje, s katerimi se lahko vojaki poistovetijo in v njih vidijo možnost za izpolnitev dane svečane zaobljube ali prisege vojaka.

Vseeno jim je tudi za vse obveznosti, ki jih je naša država sprejela v procesu približevanja zvezi NATO, in sicer po t. i. metodologiji »v mapi«. Enako jim je prav malo mar za obveznosti, ki izhajajo iz polnopravnega članstva v EU in ki bi jih morali kot pripadniki oboroženih sil uresničevati v II. in deloma III. stebru EU.

Za taiste samooklicane sindikaliste je pomembno, da njihova egoistična in kratkovidna politika samo promocije čim bolj odmeva v medijih, pa čeprav tudi za ceno spodkopavanja enotnosti in bojne pripravljenosti SV.

Trdno smo prepričani, da javna namigovanja o (ne)sposobnosti vodilnih v liniji vodenja in poveljevanja v SV in MORS ne more biti praksa sindikalnega dela. Prav tako ne more biti vsebina sindikalnega dela protipravno in ponižujoče ravnanje, kot je objavljanje osebnih in zdravstvenih podatkov tragično preminulih pripadnikov SV, ki so dvignili roko nase ali proti sebi obrnili svoje orožje. To si javno lahko privoščijo samo posamezniki, ki ne premorejo drobtinice dolžnega spoštovanja do preminulih ter njihovih otrok in drugih družinskih članov. Nadalje ne more biti predmet sindikalnega dela presojanje selektivnih delov Vojaške doktrine in na njeni podlagi sprejetih razvojnih dokumentov SV. Takšna ravnanja lahko vodijo zgolj v širjenje splošnega nezadovoljstva med pripadniki obrambnega sistema in zmanjšanje ugleda SV kot institucije. Nenazadnje, dolgoročno lahko vodijo tudi v razvoj vse splošne nestrpnosti do drugače mislečih in drugačnih, kar bi za pripadnike SV lahko predstavljalo znatno oviro za korektno in nepristransko delovanje v mednarodnem okolju.

S tem pismom Vas, kot vrhovnega poveljnika, in vse druge naslovljene ter naše člane v Sindikatu ministrstva za obrambo želimo seznaniti, da se distanciramo od početja »kolegov, sindikalistov«, da takšna njihova ravnanja obsojamo in zavračamo. Zavedamo so, da so se nekateri poveljujoči in vodilni v MORS »sneli z verig« in da pri svojem rednem delu že dalj časa ne delujejo več v okvirih pooblastil, ki jim jih je država zaupala pri načrtovanju, organiziranju in vodenju obrambnih priprav države ali s tem tesno povezanih spremljajočih ukrepov. V njihovih ponavljajočih se ravnanjih, ki je v nekaterih sredinah postala obča praksa dela poveljniškega ali vodstvenega kadra, se teptajo ne samo moralne vrednote in človekove pravice, temveč tudi vrednote, za katere smo se pred dvema desetletjema začeli postavljati na okope, ki so kasneje prerasli v branike domovine.

Zagotavljamo Vam, in predvsem našim članom, da se bomo v skladu s splošnimi moralnimi vrednotami demokratične družbe ter v okvirjih pravnega reda Republike Slovenije in EU borili za pravice naših članov. Prizadevali si bomo, da »nabranega umazanega perila« ne bomo prali javno, da s tem strokovni in laični javnosti ne bi dajali kosti za glodanje v posmeha vrednih razpravah, ki smo jim priča v zadnjem času. Pri tem računamo tako na Vašo podporo kot tudi na korektno in državotvorno držo vseh naslovljenih.

 

Hkrati vsem, ki so se prepoznali v zgornjem odstavku, sporočamo, da se ne bomo več zadrževali, da o nepravilnostih ne obvestimo organov pregona, in če to ne bo zadostovalo, tudi mednarodne inštitucije za zaščito človekovih pravic.

 

Enostavno nam je dovolj trpinčenja na delovnih mestih v MORS in SV ter teptanja z ustavo zagotovljenih pravic.

 

S spoštovanjem,

 

 

 

Predsednik KSMO

 

Darko Milenkovič

 

Poslano:

-          dr. Danilo TÜRK, predsednik RS

-          g. Borut PAHOR, predsednik Vlade RS

-          dr. Ljubica JELUŠIČ, ministrica MORS

-          gen. maj. mag. Alojz ŠTEINER, načelnik GŠ SV

-          Odbor za obrambo Državnega zbora RS

-          g. Dušan SEMOLIČ, predsednik ZSSS

-          arhiv SMO

Home Novosti Pismo dr. Danilo TÜRKU,predsedniku RS